Bilge Kösebalaban – Rus Kozmonotları

Sanatçı, 8 Şubat 1980 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Çocuk yaşlarından itibaren müziğe yatkın olan sanatçı ortaokul yıllarında gitar çalmayı öğrenmiştir. Lise yıllarında müzik çalışmalarına ağırlık veren sanatçı bu yıllarda katıldığı Milliyet müzik yarışmasında Türkiye birincisi seçilmiştir. Eğitimine Ankara Üniversitesi İspanyol dili ve edebiyatı bölümünde devam etmiştir. Daha sonra müziğe ağırlık veren sanatçı, bu yolda ilerlemek amacıyla okul hayatını yarıda bırakarak İstanbul’a taşınmıştır. Burada Adana’dan arkadaşı olan Özgür ile birlikte Direc-t grubunu kurmuştur. Sanatçı grupta vokalist ve gitarist olarak çalışmıştır.
Bilge Kösebalaban, grubu ile katıldığı Roxy Müzik yarışmasında birinci olmuştur. Grubu ile birçok sahne performansı gerçekleştiren sanatçı, bir yandan da albüm çalışmalarına devam etmiştir. 2004 yılında piyasaya sürülen Rus Kozmonotları Adlı ilk albümleri herkesin dikkatini çekmiş, büyük ilgi görmüştür. Albümden 3 şarkıya klip çekmişlerdir. Bilge Kösebalaban – Rus Kozmonotları adından her yerde söz ettirir duruma gelmiştir. Yakaladıkları çıkış ile aynı yıl Dream TV de canlı yayınlanan Rock İstanbul festivalinde ana sahnede yer almışlardır. Slovakya’da Açık hava festivaline katılan ilk Türk grubu olarak sahne almışlardır. Albüm çalışmalarına devam eden sanatçı grubu ile birlikte Olympos, Have you haeart ve Son ağaç adlı albümleri de piyasaya çıkarmıştır. Çaldığı yabancı şarkılarla yurt dışında da dikkatleri üzerine çeken grup Amerika’da düzenlenen festivallerde de sahne alan ilk Türk grubu ünvanını elinde bulunduruyor.
Özlem Şeker ile evlenerek dünya evine giren sanatçı aynı zamanda oyunculuk ta yapmıştır. Show Tv de yayınlanan Plato film yapımı Muck isimli dizi de rol almıştır. Ara verdiği eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisansını Doğuş Üniversitesi Çeviribilim bölümünde devam etmektedir.


Bilge Kösebalaban – Rus Kozmonotları mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir