Berkant Samanyolu

Berkant Akgürgen olarak tam ismiyle bilinen ünlü müzisyen, besteci ve oyuncu 31 Aralık 1938 senesinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gençliğini de Ankara’da geçiren Berkant orta öğretim hayatı zamanlarında mızıka ve piyano çalarak müziğe eğilimini iyicene belli etmiştir. 1956 senesinde ise liseden mezun olmuştur. İlk olarak sahnesine ise 1957 yılında Ankara’da yer alan bir düğün salonunda çıkmıştır. Aynı yıl içerisinde Jüpiter Kenteti adlı bir müzik grubu kurmuştur ve bu kurmuş olduğu müzik grubu ile gece kulüplerine çalışmaya başlamıştır. Berkant Samanyolu adlı parçası ile asıl şöhretine kavuşmuştur. Bunun haricinde TRT Ankara Radyosunda program yapmaya başlamıştır, İstanbul’a giderek saksafon öğrenmiştir.
Berkant Samanyolu adlı parçası ile zirveye çok hızlı bir şekilde çıkışını gerçekleştirmiştir. Bu Samanyolu aslı parçasını 1967 senesinde çıkartmıştır. Bu şarkısının seslendirmesi Berkant’a ait olup sözlerini Teoman Alpay yazmıştır ve bestesini de Metin Bükey oluşturmuştur. Bu şarkının plağı 1968 senesinde 100.000 üzerinde satış yapmıştır ve ardından da Türkiye’de ki ilk platin plak ödülünü alan plak olmuştur. Berkant’ın bu Samanyolu adlı plağından sonra ve önce çıkartmış olduğu pek çok farklı albüm de bulunmaktadır. Cici Pabucum, Evvel Zaman İçinde, Şu Aynının Uşağı adlı 45’likleri, Samanyolu’ndan önce çıkartılan 45’likleridir. Daha sonrasında ise 1969’dan 2006’ya kadar çeşitli şarkılar ile piyasada yer almaya devam etmiştir.
Berkant asıl şanına görüldüğü üzere Samanyolu adlı parçası ile kavuşmuştur. Onlarca 45’lik plaklarını da daha sonrasında çıkartmaya devam etmiştir. Berkant Akgürgen nefes darlığı ve kanser teşhisi konulmasının ardından evinde ağırlaşmıştır. 1 Ekim 2012 tarihinde ise İstanbul’da vefat etmiştir. Berkant denilince bugün bile akıllara hala o eşsiz nağmeleri bulunan Samanyolu adlı parçası gelmektedir.


Berkant Samanyolu mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir