Barış Manço Dağlar Dağlar

2 ocak 1943 yılında dünyaya gelen Mehmet Barış Manço, 56 yıllık ömrünün 40 yılını sanatla iç içe geçirmiştir. 7’den 77’ye her yaş grubuna hitap eden ve sevilen Barış Manço “Bu Dünya Benim Memleket” sloganıyla yola çıkmıştır. Doğduğu tarih 2. Dünya Savaşı yıllarına denk geldiği için, Türkiye Cumhuriyet’inde “Barış” adını alan ilk çocuktur. Abisi Savaş ve kız kardeşi İnci’nin de okuduğu Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda okudu. Orta okulu Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan Barış Manço 14 yaşında müzikle tanıştı. Babasının vefatı üzerine Galatasaray Lisesinden ayrılıp Şişli Terakki Lisesine devam etti.
1958 yılında “Kafadarlar” adlı grup kurarak müzik hayatına ciddi anlamda başlamış oldu. Barış Manço’nun ilk bestesi olan “Dream Girl” şarkısıydı ayrıca o dönemde küçük bir ödül de almış oldu. 1959 yılında Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verdi. Yurtdışında eğitim almak istediği için grubu dağılmak zorunda kaldı. Hayatına Belçika’da devam etti. 1969 yıllarında Türkiye’ye dönüş yapan Barış Manço Dağlar Dağlar albümünü yaptı. Albüm 5 ayda 700 bin adet satışa ulaştı. Bu sayede Altın Plak ödülünün sahibi oldu. Bir ilke imza attı ve Moğollar ile bir araya geldi. Kurdukları Manchomongol adlı grubun ilk Türkiye konseri 1971 yılında Platin Plak ödülünü aldı. Barış Manço’nun sağlık sorunları ve grup anlaşmazlıkları nedeniyle grup dağıldı. Daha sonra 1971 – 1972 yılında Kurtalan Ekspresi kurdu. 1978’de Lale Manço ile evlendi. Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu oldu.
Bestelediği 200’ün üzerinde şarkısı, 12 altın ve 1 platin plak ödülü kazandırdı. Şarkılarının bir bölümünü Yunanca, Bulgarca, Japonca, İngilizce, Arapça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Felemenkçe ve Fransızca olarak yorumladı.
Barış Manço 1 Şubat 1999 tarihinde vefat etti.


Barış Manço Dağlar Dağlar mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir