Banu Kırbağ – Unutulur

2 Mart 1951 yılında İstanbul da doğan Banu Kırbağ 1969 yılında daha henüz lise öğrencisi iken okul orkestrasında amatör solist olarak başladığı müzik yolculuğunda vakit geçmeden Belediye Konservatuarı şan ve solfej bölümünde müzik eğitimine devam eden Banu Kırbağ ablası Hülya Kırbağ ve Zafer Dilek ile 70 li yıllarda bir grup olarak sahne almaya başladılar. Bu müzik grubu 3 yıl boyunca çalışmaya devam etti ve bu süre zarfında 4 adet 45’lik ve 1 tane albüm çalışmasına imza attı. Ablası Hülya Kırbağ ve Zafer Dilek ile birlikte çalışan Banu Kırbağ bu 3 yılın ardından yoluna solo devam etmeye karar verdi ve bundan sonra artık başarılı bir hayat onu bekliyordu.
Zirve de artık yerini sabitleyen Banu Kırbağ artık aranan isimlerden olmuş ve Timur Selçuk yönetiminde ki çağdaş derhanesinde farklı alanlarda eğitimler alarak yoluna daha bilinçli adımlar atarak devam etti. O dönemin Kültür bakanı olarak görev yapmak da olan Ahmet Taner Kışlalı daveti ile Moskova, Bakü, Akşabat gibi yerlerde konserler vererek isminin yurt dışında da duyulmasını sağladı.
1987 Kuşadası Altın Güvercin müzik yarışmasında bestesi kendisine ait olan Bahar Aşkısın isimli eserini Ayşegül Aldin’in seslendirmesi ile birlikte yarışma sırasında 30 kişiden oluşan orkestrayı da 20 000 izleyici önünde ayrıca yöneterek müzik kariyerine yeni bir tecrübe eklemiş oldu ve bu tecrübe Türk pop müziğinde ilk kadın orkestra şefliği unvanı ile taçlandı. Başarılarına yeni tecrübeler ekleyerek yoluna devam eden Banu Kırbağ Unutulur isimli unutulmaz eseri ile hatırlanmanın yanında Ümit Yaşar Oğuzcan, Faruk Nafiz Çamlıbel gibi şairlerin şiirlerini besteleyerek Türk kadın Aranjör unvanını ayrıca aldı.


Banu Kırbağ – Unutulur mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir