Baki Çallıoğlu Unut Sevme Beni

Baki Çallıoğlı 1928 yılında Denizli’de dünyaya gelene önemli sanatçılarımızdan biri olarak yer almaktadır. Eğitimin hayatını orta okul yıllarına kadar sanatçı babasının görevleri nedeni ile beraber doğu illerinde almıştır. Eğitim hayatında yapmış olduğu seçim ile beraber sanatçı müzik hayatına giriş yapmıştır. İstanbul Konservatuvarı müzik bölümünü bitmesinin ardından besteci ve ses sanatçısı olarak İstanbul Radyosu’nda konserler vermiştir. Önemli sanatçı uzun bir süre müzik ile uğraşmasının ardından ise bir dönem film hayatına giriş yapması ile beraber orada kalmış diyebiliriz. Yönetmenlik, oyunculuk ve film müzikleri gibi görevlerde yer alan sanatçı kısa bir süre sonrasında kendine ait olan Çallı Film’i kurmuştur. Yönetmenlik yapmış olduğu bazı filmler içerisinde ise kendine yer vermekte olduğu görülmektedir.
Baki Çallıoğlu Unut Sevme Beni şarkısı ile bilinmekte ve anılmakta olan bir sanatçıdır. Film ve müzik ile uğraşmış olduğu o dönem içerisinde bu şarkı ile beraber büyük bir kitleye ulaşmayı başarmıştır. Film hayatından 10 yıla kadar uzun bir süre çalışmasının ardından teknoloji ile beraber sinema alanın değişmesi ile beraber sanatçı tekrardan müzik hayatına dönüş yapmıştır. Hayatı boyuncu ünlü sanatçının 2000′ yakın şarkı sözü yazıp bestelediği bilinmektedir.
Müzik hayatı içerisinde Baki Çallığulu Unut Sevme Beni ünü sayesinde sevilen isimlerden biri olarak yer almaktadır. Sinema hayatında birçok eser vermesinin ardından sinemayı bırakan sanatçı arkadaşları ile beraber Baki Çallıoğulu ve Korsanları grubunu kurmuştur. Bu müzik grubunu kurmasının ardından sanatçı uzun bir süre Çakıl Gazinası ve Gar Gazinosu gibi mekanlarda sahne almıştır. Müzik ile uğraştığı esnada Müzisyen eşi Ümran Çallıoğlu ile tanışan sanatçı evlenmiştir. Uzun bir müzik ve sinema hayatının ardından ise sanatçı 1974 yılında geçirmiş olduğu bir rahatsızlık sonrasında evinde hayatını gözlerini kapatmıştır.


Baki Çallıoğlu Unut Sevme Beni mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir