Aziz Azmet Dağ ve Çocuk

Aziz Azmet 1 Ocak 1947 yılında doğmuş bir sanatçı olarak hayatımıza girmiştir. Müzik hayatında birçok başarı ile bilinmekte olan değerli sanatçının birçok başarısı göze çarpmaktadır. Müzik hayatına Meteorlar grubu ile beraber girmiş olan sanatçı grup içerisinde bas gitar ile beraber vokal yapmaktadır. Grubu ile beraber çeşitli cover parçalar yapan sanatçının ilk plakları 1964’te hazırlanmıştır. Hazırlanan bu şarkılar 1966 yılında piyasaya sürülebilmiştir. Bunun ardından 1967 yılında Silüetler grubu ile tanışan sanatçı grup içerisinde gitarist ve vokalist olarak yer almaktadır.
Aziz Azmet büyük ününü Moğollar grubu ile beraber yakalamış bir sanatçıdır. Silüetler grubundan ayrılması ile beraber sanatçı grup arkadaşı Ses ile beraber Moğollar grubunu kurmuştur. O dönem içerisinde çeşitli konserler veren grup tarzı ve sesi ile beraber büyük bir başarı elde etti. Aziz Azmet Dağ ve Çocuk sözlerini yazarak grubu ile beraber söylemiştir. Bu şarkı ülke genelinde büyük ses getirmelerine yardımcı olmuş bir şarkıdır. Grubun onun tarzından ayrılması ve daha çok geleneksel müziğe kayması ile beraber gruptan ayrılma kararı almaktadır.
Gruptan ayrılması ile beraber hayatına büyük sanatçı solo çalışmaları ile 1970’li yıllara devam etmektedir. Aziz Azmet Dağ ve Çocuk sözleri ile kazanmış olduğu ün sayesinde yeni çalışmalar için uğraşmaktadır. Bu dönem içerisinde 3 Hürel ile tanışan sanatçı bu grup ile beraber On Beşinde Aldım Sazı/ Haram plağında yer alan Haram şarkısında 3 Hürel ile çalışarak yeni bir yolculuğa adım atmıştır. Uzun bir süre 3 Hürel ile çalışan sanatçı 1972 yılında gruptan ayrılmıştır. Müzik hayatından bir dönem vazgeçen sanatçı Son Osmanlı Yandım Ali filminde rol almış ve sonrasında ise bir reklam filmi Aziz Azmet’in Garip Çoban şarkısını kullanmıştır.


Aziz Azmet Dağ ve Çocuk mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir