Ayhan Baran Uluslarası Enescu Müzik Festivali

Ayhan Baran Cumhuriyet döneminin yetiştirdiği önemli bir şan ve opera sanatçısıdır. Adını, içerisinde bas olarak rol aldığı opera ve resitallerle duyurmuş, yurt içinde ve yurt dışında birçok eserin icrasında yer almıştır.
3 Nisan 1929 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Müzik eğitimini 1951 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Opera Bölümü’nü bitirerek tamamladı. Kendisinin görev aldığı ilk eser Ankara Devlet Operası’nda icra edilen Menotti’nin “Konsolos” isimli operasıdır. Avrupa’daki faaliyetlerine ise 1959’da Almanya’da Bavyera Radyo Senfoni ve Niederrsachsen Senfoni adlı orkestralarla verdiği konserlerle birlikte başlamıştır. İlk görevinden itibaren 1983’e kadar rol aldığı opera sayısı 40’a ulaşmıştır. Bununla beraber çoğu Avrupa şehrine ve Mısır’a konuk sanatçı olarak davet edilmiştir.
1961 senesinde Ayhan Baran Uluslarası Enescu Müzik Festivali’nde, daha sonra da 1963’te Uluslararası Verviers Şan Yarışması’nda dereceye girdi. Ayrıca 1963’te Londra’da Harriet Cohen Müzik Ödülleri içerisinde Altın Şan Madalyası’na layık görüldü. 1967 ve 1969 yılları arasında Düsseldorf ve Duisborg’ta operalarda görev almıştır. Sanatçı tarafından 1968 senesinde İngiltere’de seslendirilen “Les Vêpres siciliennes” operası İsviçre müzik piyasasına plak yapılarak sürülmüştür.
Budapeşte Filarmoni Orkestrası ile yaptığı çalışmada sanatçı tarafından Adnan Saygun’a ait halk şarkılarının seslendirildiği 4 plak, 1985 senesinde Fransız Plak Akademisi Ödülü’ne layık görülmüştür. 1987 senesinde Devlet Sanatçısı unvanını kazanmıştır. İstanbul Devlet Operası’nda da görev almıştır. TRT, 2007 senesinde 3 CD’lik “Geçmişten Günümüze Ayhan Baran” adlı albümü topluma kazandırmıştır. Sanatçı Ankara Devlet Operası’nda rejisörlük ve başrejisörlük görevlerini de icra etmiştir. Türkiye’de yetişmiş uluslararası şan sanatçıları içerisinden en başarılısı olarak kabul edilmektedir.
Sanatçı 24 Temmuz 2014 tarihinde 85 yaşındayken hayatını kaybetmiş ve Ankara’daki Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilmiştir.


Ayhan Baran Uluslarası Enescu Müzik Festivali mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir