Atilla Kaya – Adını Yollara Yazdım

Atilla Kaya, 8 Mart 1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Müzik hayatına çocuk sayılabilecek yaşlarda keman çalarak başlamıştır. Daha sonra İstanbul Devlet Konservatuarında Türk sanat müziği söyleyerek gelişimine devam etmiştir. Hayatını tamamen müziğe adayan sanatçı birçok girişimlerde bulunmuştur. Sanatçı 1983 yılında piyanist şantör olarak Midnight isimli gece kulübünde sahne almaya başlamıştır. Sahne aldığı gece kulübünün sahibi İbrahim Tatlıses’tir. Sahne aldığı o günlerde kendisini keşfeden ünlü menajer Hasan Bora ile tanışmasıyla hayatının şekli değişmiştir.
Dönemin ünlü menajerlerinden biri olan Hasan Bora’nın da yardımını arkasına alan sanatçı albüm çalışmalarına hız vermiştir. 1984 yılında henüz daha 20 yaşında ilk albüm çalışması olan Komşu Kızı isimli çalışmasını piyasaya sürme başarısını göstermiştir. Menajeri ile piyasaya hızlı bir giriş yapan sanatçı bir yıl sonra Yılın şarkılarıyla isimli ikinci albümünü çıkarmıştır. Aradığı başarıyı bir türlü yakalayamayan sanatçı sırasıyla Seni sevmeyen ölsün, Falcı, Sev dostum, Gülsene güzel adlı albümleri de piyasaya çıkarmıştır. Aradığı çıkışı 1989 yılında çıkardığı Tavernada Virtüöz adlı albümünde yakalamıştır. Albümde yer alan Adını yollara yazdım adlı şarkısı hit olmuştur. Atilla Kaya – Adını yollara yazdım herkes tarafından sevilmiştir ve sayesinde albümü hatırı sayılır bir satış başarısı yakalamıştır. Başarının ardından hırslanan sanatçı daha birçok albüm daha çıkarmıştır. Liselim, Issız geceler, Taverna’da düğün, Beni yolcu et, Birkaç gün sabret, Sebebi sensin, Güle güle yabancı, Aşk uğruna, Okul yılları, bu albümlerin sadece birkaçıdır.
Genç yaşta yaptığı çıkış sayesinde yakaladığı şöhreti hızla kaybeden sanatçı alkole kaptırmıştır kendini. Bu alkol bağımlılığı sanatçıya pahalıya patlamış Siroz hastalığına yakalanmıştır. 14 Şubat 2008 yılında kara ciğer yetmezliği nedeniyle girdiği ameliyattan çıkamamış hayatını kaybetmiştir.


Atilla Kaya – Adını Yollara Yazdım mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir