Atilla Atasoy – Dilenci

Sanatçı, 10 Aralık 1953 yılında Muğla iline bağlı Milas ilçesinde dünyaya gelmiştir. Aslen Marmarisli olan sanatçı ilk ve ortaöğretim eğitimini Antalya’da bitirmiştir. Lise eğitimine Antalya’da başlayan sanatçı daha sonra babasının memuriyetinden dolayı Ankara’da Atatürk Lisesinde devam etmiştir. Eğitimine Ankara Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde devam eden sanatçı, eğitimini bitirdikten sonra, 1982 yılında eczane açmıştır.
Müziğe ilgisi çok küçük yaşlarda başlayan sanatçı daha 5 yaşında mandolin dersleri almaya başlamıştır. İlkokul da katıldığı bir yarışmada çoban adlı bir oyunda başrolünü oynayan sanatçı birincilik almıştır. Sanatçı Türkiye’ye kendini 1975 yılında düzenlenen Eurovision Türkiye yarışması elemelerinde tanıtmıştır. Yarışmaya Dilenci adlı eseriyle katılan sanatçı halkın huzuruna sunmuş büyük beğeni kazanmıştır. Atilla Atasoy – Dilenci yarışmayı ikinci bitirmiştir fakat taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmıştır. Aynı yıl HEY isimli dergide Ümit Veren Sanatçı ödülüne layık görülmüştür. Bu yıllardan sonra birçok albüm çalışması yapmış, Türk müziğine birçok eser kazandırmıştır. Bir gün beni ararsın, Avare, Sanadır bütün şarkılarım, Farz et ki ben seni hiç tanımadım, Rüyalar ve anılar, Gizli çiçek, Ayrılık sevdaya dahil, Biraz, Düş gezginleri, Çek anam çek çek orman içine, Türküler, Orda mısın gibi daha bir çok eser, sanatçının çıkardığı albümlerden sadece birkaçı durumdadır. Katıldığı birçok yarışmada yurt içi ve dışında birçok ödülün sahibi olmuştur.
Askerliğini yedek subay olarak yapan sanatçı eczacı görevini yerine getirmiştir. 1994-1999 yılları arasında kısa süren bir evlilik yapan sanatçının, bu evlilikten 1995 yılında Ada adını verdiği bir kızı olmuştur. Eczacılık işini 2011 yılında bırakan sanatçı müzik ve sahne çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda gezdiği deneyimlerini yazıya döken sanatçı 2016 yılında Düş Peşime isimli kitabını piyasaya sürmüştür.


Atilla Atasoy – Dilenci mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir