Aşkın Nur Yengi – Susma

Ülkemizin değerli sanatçıları arasında yer alan Aşkın Nur Yengi, ses sanatçısı, müzisyen ve aynı zamanda oyuncudur. Her üç dalda da başarıları bulunan Aşkın Nur Yengi, 3 Temmuz 1970 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Müzisyenlik hayatına ise orta okul dönemlerinde başlamıştır. Orta okulu Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda okumuştur ve çello öğrencisidir. 11 yıllık buradaki eğitiminin ardından ise Onno Tunç orkestrasında yer alan Sezen Aksu’nun vokalistliğini üstlenmiştir.
İlk olarak ismini duyurduğu zamanlar ise 1986 yıllarına dayanmaktadır Harun Kolçak’ın öncülüğü ile Eurovizyon şarkı yarışmasına katılan Aşkın Nur Yengi, bu yarışmaya ‘’Haydi Söyle’’ parçasıyla katılmıştır. İlk uluslararası ödülünü ise 1989 yılında almıştır. Çeşme müzik festivalinde ‘’Artık Hiç Ağlama’’ parçasıyla uluslararası düzeyde birincilik ödülünü kazanmıştır. İlk albümünü ise 1990 yılında çıkartmıştır. ‘’Sevgiliye’’ adlı bu albümünden sonra pek çok single ve albüm ile sevenlerine müzik zevkini yaşatmaya devam etmiştir.
Sevgiliye adlı albümünde çıkarttığı ve oldukça tutan önemli parçalarından bir tanesi de ‘’Susma’’ adlı parçasıdır. Sevgiliye adlı albümündeki Aşkın Nur Yengi Susma parçası 90’ların en çok sevilen ve dinlenen şarkıları arasında yer almaktadır. Aşkın Nur Yengi’nin parlamasında özellikle bu albümündeki bu şarkının çok büyük bir öneminin bulunduğu söylenebilir. Pop türünde sergilediği bu şarkı milyonların sevgisine sahiptir. Sözleri Sezen Aksu gibi önemli bir sanatçıya aittir. İlk başladığı zamanlar Sezen Aksu’nun vokalistliğini üstlenen Aşkın Nur Yengi’nin hayatında, Sezen Aksu’nun bu sözlerini yazdığı şarkının bir dönüm noktası olduğunu söyleyebilmek de mümkün. Sözleri Sezen Aksu’ya ait olan şarkının müziğini ise Haris Alexia oluşturmuştur. Pop türündeki aşk şarkıları arasında yer alan bu şarkı, Aşkın Nur Yengi’nin güzel sesiyle birleşerek sevenlerine 1990 yılında sunulmuştur.


Aşkın Nur Yengi – Susma mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir