Arif Kemal – Gece Gelen Konuk

Gerçek adı Arif Karakale olan sanatçı Isparta iline bağlı Gelendost ilçesinin Akdağ köyünde dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokul eğitimini Isparta’da tamamlayan sanatçı İzmir’e yerleşerek burada Çınarlı Teknik Lisesinde İnşaat teknisyenliğini bitirdi. Eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Maden fakültesinde devam etmiştir. Burada geçirdiği iki yılın ardından Türk müziği Devlet Konservatuarının sınavlarını kazanarak Türk halk müziği ana sanat dalından mezun oldu. Aynı yıl kazandığı yüksek lisans eğitimini yarıda bıraktı. Daha sonra çeşitli müzik merkezlerinde dersler verdikten sonra 1998 yılında MEB e geçiş yaptı.
Müzik hayatında çeşitli şairlerin şiirlerini besteleyerek Türk müziğine kazandırmak üzerine çalışmalar yapmıştır. Şarkıları ile 1980 yılı sonrasının boğuculuğunda bir nebze nefes olmuştur. Red Türküleri adı altında seri albümler çıkarmıştır. Albümünde yer alan Gece gelen konuk isimli çalışması dikkat çekmiş sanatçının tanınmasında yardımcı olmuştur. Arif Kemal – Gece gelen konuk birçok kişiye ulaşmış beğeniyle karşılanmıştır. Bunun yanı sıra albümlerinde Bu aşk burada biter, Salkım söğüt, Kızıma öğüt gibi birçok eserler de bulunmaktadır. Sanatçı aynı zamanda devam ettiği öğretmenlik görevinde devam etmiştir. Bakanlık seçme sınavı ile Isparta Güzel Sanatlar Lisesine öğretmen olarak atanan sanatçı daha sonra Suudi Arabistan’a Riyad Türk Okulunda görevlendirilmek üzere gönderilmiştir. Burada geçirdiği 5 yılın ardından tekrar Türkiye’ye dönen sanatçı yeniden Isparta Güzel Sanatlar Lisesine atanmıştır.
Ülkenin yetiştirdiği önemli sanatçılardan olan Arif Kemal, hayatını Nuriye Karakale ile birleştirmiştir. Bu evlilikten Selver Türkü isminde bir kızı ve Mehmet Yalın isminde bir oğlu dünyaya gelmiştir. Sanatçı Arapça, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Türk halk oyunları federasyonu ulusal hakemliği yapan sanatçı birçok ulusal ve uluslar arası festival ve etkinliklerde yer almıştır.


Arif Kemal – Gece Gelen Konuk mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir