Apolas Lermi – Ağapo Se

Gerçek adı Abdurrahman Lermi olan sanatçı 1986 yılında Trabzon iline bağlı Tonya ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yaklaşık 10 yaşına kadar hayatını burada sürdüren ve eğitimine burada başlayan sanatçı daha sonra ailesinin İstanbul’a taşınması ile ailesi ile birlikte burada hayatına devam etmiştir. Küçük yaşlarda olan müzikle ilgisi sonucu uzun süre bu alanda çalışmalar yürütmüş çeşitli mekanlar da müzisyenlik yapmıştır.
Müziğe olan ilgisi ve yatkınlığı ile bilinen sanatçı uzun süren müzisyenlik hayatının ardından albüm çalışmalarına başlamıştır. İlk albümünü 2011 yılında Karadeniz kültürüne dönük bir ezgi ile seslendirdiği Kalandar adı ile piyasaya sürmüştür. Albümde yer alan ve Mektup, yağmur ve seni seviyorum anlamına gelen Ağapo Se şarkısı o dönem popüler olmuştur. Apolas Lermi – Ağapo Se şarkısının klip çekimleri Sümela manastırında yapılmıştır. Bu alanda bir ilk olan şarkı aynı zamanda Romeika dilinde ilk şarkı olma özelliğini de taşımaktadır. Ardından ikinci albüm çalışmalarına başlayan sanatçı 2014 yılında Santa adı ile bu albümü piyasaya sürmüştür. Bu albüm adını Santa Harabelerinden almaktadır. Bu harabeler Gümüşhane iline bağlı Dumanlı köyünde bulunmaktadır. 2016 yılında çıkarmış olduğu 3. Albüm Romaika adı ile Türkiye ile birlikte Yunanistan’da aynı anda piyasaya çıkmış albüm öncekilere göre daha sade bir şekilde düzenlenmiştir. Bu albümde yer alan Laison adlı bir şarkıya İstanbul’da klip çekmiştir.
Yaptığı çalışmalar doğrultusunda özellikle Karadeniz bölgesinde çok sevilen ve öncü sanatçılar arasında gösterilen sanatçı sahne adı ile Apolas Lermi 2013 yılında Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Sanat ödülü ve Karadeniz Teknik Üniversitesi En Sevilen Yöresel Ses Ödülüne layık görülmüştür. Sanatçı sahne performansına Türkiye ve Avrupa’da başarılı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir.


Apolas Lermi – Ağapo Se mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir