Alpay – Kara Tren

Tam adı Ahmet Alpay Nazikoğlu olan sanatçı 1935 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası Devlet Demir Yolları’nda bürokrat olarak çalışan Turhan Cemal Bey ile Annesi CHP baş katibesi olarak yıllarca görev yapmış Daime Hanımın tek çocuğudur. İlk ve ortaokul eğitimini Ankara Kolejinde alan sanatçı daha sonra lise eğitimi için Atatürk Lisesine gider. Bu yıllarda birçok spor dalında başarılı olan sanatçı futbolda da dikkatleri çekmiştir ve Ankara Demir Spor ile futbol oynamaya başlamıştır. Buradan Gençlerbirliği’ne geçiş yapan Alpay genç milli takımına kadar yükselir fakat dersleri kötüye gitmeye başlayınca okulunu değiştirerek Gazi lisesine devam eder ve buradan da mezun olur.
Babasının isteği üzerine, eğitimine Ankara Üniversitesinde devam etmiştir. Bu yıllarda müziğe ilgi duymaya başlamış ve çalışmalara başlamıştır. Üniversite’nin son sınıfında iken Ankara Büyük Sinema’da sahneye çıkar. Sanatçının ilk döneminde çoğunlukla İngilizce ve İspanyolca çalışmalar yer almaktadır. İlk kaydını 1963 yılında Doruk Onatkut orkestrası tarafından Kara tren isimli çalışmasına yapmıştır. Alpay – Kara tren radyo programlarında çalmaya başlamış ve büyük beğeni toplamıştır. Sesini duyuran sanatçı hatrı sayılır bir hayran kitlesi kazanmıştır. Daha sonra Eylül’de gel, Fabrika kızı, Gitme gibi daha birçok popüler şarkının altında imzası bulunan ünlü sanatçı grup kurmuş ve Alpay ve arkadaşları ismini vermiştir. Kara tren adlı eserine grup ile beraber tekrar kayda almışlardır.
Askerliğini asteğmen olarak 1966 yılında alkla ilişkiler grup başkanlığı iş ve işçi münasebetleri şubesinde yapmıştır. Hayatı boyunca dört kez evlenen sanatçı bu evliliklerden Tuluğ, çağla ve Zeynep isminde üç tane kız çocuğu olmuştur. Sanatçı Gezi olayları sırasında öldürülen Ethem Sarısülük adına Ethem’in Sessiz Çığlığı isimli bir şarkı yapmıştır.


Alpay – Kara Tren mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir