Ali Rıza Binboğa – Mehriban

26 Şubat 1950 yılında Kayseri iline bağlı Sarız ilçesinde Ördekli köyünde dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatına kendi köyünde başladıktan sonra Mimar Sinan Öğretmen okulunda yatılı olarak okudu. Buradaki eğitiminden üçüncü sınıfta ayrılan sanatçı Ankara ilk öğretmen okulunda devam etti. İstanbul yüksek öğretmen okulunda bir yıl okuduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ankara’da bulunduğu yıllarda müzik eğitimi alarak piyano, keman ve flüt çalmayı öğrenir. Üniversite yılları süresinde Devlet opera ve balesine katılır. Ayrıca tiyatro eğitimi için Dostlar tiyatrosuna yazılarak tiyatro öğrenmeye başlar.
1970 yılında TRT’nin hazırlamış olduğu bir yarışmada Türkü Düzenlemesi alanında birinci olmuş ve 1971 yılında Mehriban isimli çalışmasını plak olarak çıkarmıştır. Çıkardığı plak büyük ilgi görmüştür. Ali Rıza Binboğa – Mehriban müzik severler tarafından sevilmesinden sonra Türkfon plakçılıktan plak teklifi alır. Hayatının dönüm noktasını yaşayan sanatçı 1972 yılında Kem gözlerden ve Yaralı deli gönlüm isimli iki şarkıyı da plak kaydına alır. Fakat opera tekniği ile seslendirdiği bu kayıtları plak şirketi beğenmeyerek piyasaya sürmemiştir. 1975 yılında Yarınlar bizimdir isimli çalışması sevenleri tarafından beğenilince bu şarkıyı piyasaya sürmüşlerdir. Aynı yıl yapılacak olan Eurovision yarışmasının Türkiye elemelerine katılan sanatçı yarı finalde veda etmiştir. Fakat Yarınlar bizimdir adlı çalışması yapımcıların dikkatini çekmiştir.
Yarınlar bizim adlı çalışması üzerine film çekmek isteyen Yeşilçam sanatçıya teklifte bulunur ve film çekilir. Şarkı daha sonra TRT tarafından soruşturma açılır ve sanatçı TRT nin yasaklılar listesine girerek uzun süre burada yer alır. Sanatçı 1987 yılında MESAM’a üye olmuştur. Daha sonra yönetim kuruluna geçmiştir. Evli ve üç çocuk babası olan sanatçı bugüne kadar 5 albüm ve 7 plak kaydı yapmıştır.


Ali Rıza Binboğa – Mehriban mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir