Abdullah Yüce Bu Ne Sevgi Ah, Bu Ne Izdırap

4 Aralık 1920 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen önemli ses sanatçısı Abdullah Yüce müzik için küçük yaşından itibaren önemli işler başardı. Yoksulluğu küçük yaşlarda gören Yüce eğitim hayatını ortaokulda bırakmak zorunda kaldı. Askere gitmeden önce müziğe olan ilgisini arttıran sanatçı 18 yaşında askere gidip gelmesinin ardından ilk müzik çalışmalarına Ali Rıza Beyle yaptı. Bestesi kendine ait olan Abdullah Yüce Bu Ne Sevgi Ah, Bu Ne Izdırap şarkısı ile kısa bir süre içerisinde tanındı. Bu şarkısının ardından ise kısa bir süre içerisinde önemli yerlerde sahne almaya başlayarak sesinin tınısını daha geniş bir kitleye duyurmaya başladı. İlk 45’liği ise Yüce’nin 1949’yılında çıktı. Plak alanında ustanın 50 civarında taş plağının olduğu bilinmektedir.
Müzik alanında yer alan başarılarından sonra ise Yüce belirli bir dönme sinema alanı içerisinde yer aldı. İlk filmi Ne Sihirdir Ne Keramet ile 1951 yılında halkın karşısına çıktı. Bunun ardından Meyhanecinin Kızı, Hicran Yarası, Kara Sevda ve Süper Baba gibi önemli filmler içerisinde kendine rol buldu.
Uzun bir dönem film alanında rol alırken bir diğer yandan ise müzik ile uğraşmayı ihmal etmedi. Abdullah Yüce Bu Ne Sevgi Ah, Bu Ne Izdırap şarkısı ile kazanmış olduğu ününü aş plaklar ardından taş plaklar ve son olarak ise long plaklar ile sürdürdü. Önemli eserlere imza atan sanatçının albümlerinde ve şarkılarında çokça kendi bestelerine rastlanmaktadır. Müzik alanında yaşamış olduğu ünün ardından 27 Kasım 1995 tarihinde sanatçı kalp krizi sonrasında hayatını yitirdi. Ses sanatçısı, oyuncu ve şair olan Yüce’nin herkes tarafından bilinmekte olan Bu Ne Sevgi Ah, Bu Ne Izdırap şarkısı ise onun ile bilinmekte olan bir eser olarak hafızalarda yer aldı.


Abdullah Yüce Bu Ne Sevgi Ah, Bu Ne Izdırap mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir